Чинна система блокування ПДВ-накладних не вбиває, а породжує корупцію

Система моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР), замість декларованої боротьби з корупцією створює нові механізми хабарництва. Про це під час засідання Комітету підприємців малого та середнього бізнесу повідомив виконавчий директор Національної ліги транспортного бізнесу Олексій Мусатов.

«Існує тариф, підприємці заблоковані розповідають, що їм пропонують розблокувати – такса 3% від вартості господарської операції. Можна сказати з впевненістю, що ця система дає можливість для здійснення корупції. Якщо взяти 2017 рік, заблоковані і розблоковані накладні помножити на цей процент ми отримуємо 3 мільярди на рік тих грошей, які «рішали» просять за розблокування», – розповідає Олексій Мусатов.

Цю за його словами ці дані неофіційні, вони отримані під час роботи з підприємцями, які систематично страждають від блокувань. Щоб зрозуміти масштабність проблеми, після повторного запуску системи у березні 2018 Національна ліга транспортного бізнесу спільно з ГО «Бізнес Help!» почали громадську експертизу Мінфіну та ДФС. Перші дослідження виявили, що кількість заблокованих накладних, порівняно з аналогічним періодом попереднього року, зменшилася на  30%, а заблокованих сум – всього на 15%. При цьому співвідношення  заблокованих системою накладних та розблокованих «в ручну» не змінилося.

«В 2018 році ДФС розблокувала податкові накладні у 84%. В ручному режимі чиновники приймають рішення, що заблоковано неправильно. Ми подивилися цифри за 2017 рік: той же процент – 84% податкових накладних. Напрошується 2 висновки: або система працює некоректно – і в такому випадку навіщо вона потрібна, або бізнес заганяють у корупційну схему», – резюмував Олексій Мусатов.

Присутні на заході підприємці одностайно висловилися проти СМКОР. За їх словами, вони стабільно потерпають від блокування накладних, часто – без розуміння його підстав та можливості виправити ситуацію.

«Накладна не пройшла. Ми дзвонимо: скажіть, що не так, з якими документами проблема? Надсилаємо все за списком. А нам відписка: «недостатньо». Що значить «не достатньо»!?», – не витримує один з присутніх підприємців, звертаючись до представника ДФС.

«Пакет документів на розблокування, потім на оскарження, потім омбудсмену, п’ятнадцять разів юристам – ми задовбалися доводити, що ми не винні. Це ви маєте доводити, що ми винні!», – звучить ще одна репліка з зали.

Адвокат компанії «Dictum» Світлана Мороз, відзначає, що уникнути блокування податкових накладних можна лише скасувавши ПДВ. Поки цього не сталося – треба вчитися працювати в українських реаліях.

«Щодня ДФС здійснює аналіз підприємств, що підпадають під принципи ризиковості. Щоб уникнути блокування, треба прискіпливо готуватися до подачі документів у ДФС, звертати увагу на найменші деталі, адже навіть незначні недоліки призводять до блокування», – пояснила Світлана Мороз.

Станом на 2018 рік за приблизними розрахунками жертвою моніторингу системи стало кожне дванадцяте підприємство середнього бізнесу. При цьому за весь час роботи не постраждав ні один «схемник».

«ДФС не надав жодних документів про те, хто за рішенням суду був признаний фіктивним «скрутником». Тож наразі можна стверджувати одне: чинна система блокування накладних ні себе не виправдала і реалії змушують шукати нові та реально дієві способи контролю», – резюмує Олексій Мусатов.

В результаті засідання присутні постановили, що до 27 червня бізнес-спільнота має скласти аргументований перелік  претензій до роботи СМКОР, який в подальшому стане основою для офіційного звернення до ДФС та Міністерства фінансів.

Довідка. СМКОР була запроваджена в Україні у 2017 році. Згідно постанови кабміну під моніторинг підпадають підприємства малого та середнього бізнесу. Система мала ліквідувати незаконні схеми ухилення від сплати податку на додану вартість. Але по факту її запуск призвів до масово відволікання обігових коштів та, як наслідок, створення проблем у роботі підприємств (затримка зарплат працівникам, втрати контрактів, суди). Це викликало  обурення бізнесовців, і з 1 січня 2018 року дію механізму блокування ПДВ-накладних призупинили на два місяці з метою доопрацювання. Нова система запрацювала з 1 березня 2018 року.

 

 

 

2018-06-24T21:39:15+00:00
X